Strona przedstawia kandytata na ołtarze o. Józefa ANDRASZA (1891-1963), jezuitę - kierownika duchowego św. s. Faustyny Kowalskiej
Strona prowadzona przez oo. Jezutów

Wszystkie dane osobowe zamieszczone na stronie internetowej parafii są umieszczone wyłącznie za zgodą osób zainteresowanych.

Śp ks. prałat Stanisław Pasyk

Opublikowano: 21.01.2020
We wtorek 14 stycznia, w Szpitalu w Nowym Sączu, w Godzinie Miłosierdzia odszedł do wieczności po krótkiej chorobie ks. prałat Stanisław Pasyk.

W Parafii Królowa Górna k. Nowego Sącza, gdzie zapoczątkowano prywatny kult ojca Andrasza, przyszło mu wypełnić ostatnie lata życia kapłańskiego.

Przez ostanie pięć lat w tej Parafii był rezydentem. Mimo podeszłego wieku w pełni służył duszpastersko wiernym. Bardzo ceniono go jako spowiednika.

W każdy piątek, w królewskim kościele, celebrowana Godzina Miłosierdzia. Wznoszona jest przed Mszą św. modlitwa o świętość kapłanów przez wstawiennictwo ojca Andrasza. Ks. Stanisław podczas tych Mszy św. rozjaśnił, przybliżał w homiliach istotę Bożego Miłosierdzia.

Ks. prałat Stanisław Pasyk, kapłan diecezji świdnickiej. Pochodził z diecezji tarnowskiej, urodził się 23 marca 1935 r. w Zamieściu - parafia Tymbark. Uczęszczał tam do szkoły której kierownikiem był rodzony brat ojca Józefa Andrasza; Leon Andrasz.
Święcenia przyjął w archidiecezji wrocławskiej i po pracy we Wrocławiu, Jeleniej Górze, Dzierżoniowie i Zgorzelcu przez 35 lat był proboszczem w parafii św. Józefa w Świdnicy. Współtworzył także trzy inne parafie w Świdnicy: pw. NMP Królowej Polski na Osiedlu Młodych, pw. Ducha Świętego na Zawiszowie i pw. św. Andrzeja Boboli przy ul. Wałbrzyskiej. W dowód uznania za zasługi dla miasta od władz samorządowych otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Świdnicy.

Pogrzeb śp. ks. Stanisława odbędzie się w Świdnicy Śląskiej w środę 22 stycznia o godz. 11.00, następnie jego ciało zostanie złożone w grobowcu kapłanów na cmentarzu parafialnym.

Za śp. ks. prałata Stanisława Pasyka u oo. Jezuitów w Jastrzębiej Górze w poniedziałek 21 stycznia br. rozpoczynają się Msze św. gregoriańskie (do 19 lutego).

Inni piszą o o. Andraszu: